Járvány, büntetés és „politikai félfordulat” - Románia választott
Járvány, büntetés és „politikai félfordulat” - Románia választott
Hajdú András írása.

  Románia volt az első uniós tagállam, amely parlamenti választást rendezett a koronavírus második hullámának árnyékában. A lassan kilenc hónapja tartó fizikai és mentális nyomás alól egyre kevesebben tudják magukat mentesíteni, ami természetesen a választások légkörét is meghatározza. Ennek…

A haditudósítás etikája - itt az első angol MCC Podcast
A haditudósítás etikája - itt az első angol MCC Podcast
Ebben az epizódban Média Iskolánk vendégoktatója, Julius Strauss újságíró, a The Telegraph korábbi haditudósítója volt a vendégünk.

Julius éveken át tudósította a brit újságot Moszkvából is. Számtalan afrikai és közel-keleti hadszíntér után felhagyott az írással, hogy nem sokra rá Kanadában alapítson grizzly farmot. Itt részt vett egy projektben, amelynek keretében mesterséges intelligenciával működő arcfelismerő szoftver…

A demokrácia kisajátítása
A demokrácia kisajátítása
Mitől lesz, s lehet-e egyáltalán különutas egy demokrácia? Van-e a jogállamiságnak általánosan elfogadott mércéje, és ha igen, akkor az csak a liberális demokráciák modellje lehet? Gallai Sándor írása.

A modern politikatudomány elfogult a demokrácia iránt. Elfogultsága érthető, hiszen maga is a demokrácia szülötte, műveléséhez, a kutatói és akadémiai szabadsághoz pedig csak a demokráciákban biztosítottak a feltételek. A II. világháború utáni időszakban a nyugati demokráciák egyszerre tudták…

A nagy kérdés: mi lett volna, ha? A befektetési bankár szemével
A nagy kérdés: mi lett volna, ha? A befektetési bankár szemével
Néha megéri befektetőként is hátratekinteni és eljátszani azzal a gondolattal, hogy mi lett volna, ha…?! Nem feltétlenül azért, mert időtálló következéseket vonhatunk le a jövőre vonatkozóan, hanem azért, hogy a realitásérzékünket fejlesszük, a bench

Befektetési bankár koromban volt egy kollégám, aki naponta kétszer megnézte a piacok állását, és azt követően ilyen típusú elemzésekkel jellemezte a kialakult helyzetet: „Ha vettem volna 10 millió Matávot múlt héten, már plusz 100 millióban lennék!”, „Ha hónap elején beshortoltam volna durván a…

Kitört az etióp polgárháború - Milliók hagyjahatják el az országot?
Kitört az etióp polgárháború - Milliók hagyjahatják el az országot?
Elindult az MCC új geopolitikai podcastje, a GeoPod! Elsőként Marsai Viktor Afrika-szakértővel beszélgetünk a nemrég eszkalálódott etióp polgárháborús helyzetről.

Az elmúlt hetekben az amerikai elnökválasztás mellett Etiópia került a világ címlapjaira, ahol most már biztos: kitört a polgárháború. Némi várakozás után végleg beleállt a többek között etnikai alapú konfliktusba az ország tavaly még Nobel-békedíjjal kitüntetett miniszterelnöke, Abij Ahmed. Mi…

"Grizzlymátrix": Minden medve egyforma?
"Grizzlymátrix": Minden medve egyforma?
Egy grizzlymedvékről készült videókat és arcfelismerő technológiát alkalmazó Brit Columbia-i projekt áttörést jelenthet a medvékkel kapcsolatos kutatásokban. Julius Strauss vendégoktatónk írása.

Van egy probléma, amely évtizedek óta kihívást jelent a medvebiológusok számára: az égegyadta világon mégis hogyan különböztessünk meg két grizzly medvét? Szinte mindegyiknek megvan az a jellegzetes edény alakú orra, a nyakán található púp hatalmas ásóizmokkal, és hosszú, hajlított karmok, amelyek…

Károly herceg és a magyarok
Károly herceg és a magyarok
Az erdélyi magyarokról is beszélt a brit királyi család tagja a román-brit diplomáciai ünnepségen.

Károly herceg erdélyi látogatásai már megszokottá váltak, hiszen évek óta minden májusban Székelyföldre utazik. A herceg egy kis ház tulajdonosa a festői Zalánpatak nevű faluban. Amikor ott van, elbeszélget a helybeliekkel, sétabottal a kezében bejárja a dombos erdőket, és általában véve, otthon…

Megerősítheti-e Biden elnöksége a NATO-t?
Megerősítheti-e Biden elnöksége a NATO-t?
A politikai spektrum mindkét oldalától megszokott személyeskedés és sárdobálás ellenére a 2020-as választások kimenetele igen fontos a tekintetben, hogy az Egyesült Államok miként fog egyes nagymúltú nemzetközi intézményekhez viszonyulni.

Ezekben az intézményekben széles körben elterjedt az a percepció, hogy Amerika az elmúlt négy évben Trump elnök alatt aláásta, vagy akár teljesen magára is hagyta a nemzetközi rendszer jelentős részét. Valóban, az amerikai elnök nagyzoló Twitter-bejegyzései, amelyek gyakran régi megállapodásokból…

BILD, Boulevard und Populismus - Populizmus, koronavírus, média - Mit tesz a járvány a világgal?
BILD, Boulevard und Populismus - Populizmus, koronavírus, média - Mit tesz a járvány a világgal?
Muszáj foglalkozni a populizmussal és komolyan kell venni a média válságát, mert ezek vészjelzések – figyelmeztet Ralf Schuler, a BILD újságírója.

A pandémia egyik következménye többek között az is, hogy mi most így, egy videókonferencia keretében kerülünk kapcsolatba, bár természetesen sokkal szívesebben beszéltem és vitatkoztam volna önökkel közvetlenül.  Még mindig remélem, hogy „A bulvárújságírás és a politika”, valamint az…

süti beállítások módosítása