A globalizáció kudarca és a nemzetekhez való visszatérés
A globalizáció kudarca és a nemzetekhez való visszatérés
Francesco Giubilei olasz gondolkodó, a Nazione Futura mozgalom elnökének cikke.

A világjárvány megmutatta a határok nélküli nyitott társadalom összes korlátját, ugyanakkor megmutatta, hogy mennyire fontosak a nemzetek, amelyek nehéz helyzetben is képesek állampolgáraikon segíteni. A COVID-19 felszínre hozta, hogy mekkora az igény egy, a konzervativizmus értékein – mint nemzet,…

Az EU hétéves költségvetése körüli kompromisszumról
Az EU hétéves költségvetése körüli kompromisszumról
December 11-én az uniós tagállamok vezetői elfogadták azt a kompromisszumot, mely lehetővé teszi az új hétéves költségvetés menetrendszerű életbelépését. Mindezzel hosszas tárgyalássorozat végére került pont az elmúlt napokban. Nagy Márton írása.

Arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy mégis kinek az érdekei érvényesültek igazán, hiszen minden érintett győztesnek mondja magát. Öntsünk hát tiszta vizet a pohárba: mit is takar ez az egész alku? Az egyes szereplők egymásnak gyakran élesen ellentmondó nyilatkozatai közt az egyszeri…

Julius Krein - Miért veszítette el Trump a választásokat?
Julius Krein - Miért veszítette el Trump a választásokat?
Ebben az MCC Podcastban Julius Krein, az American Affairs folyóirat alapító-szerkesztője volt a vendégünk.

Julius a 2016-os kampányban Donald Trump lelkes támogatójaként tűnt fel, majd alig néhány hónappal később egy New York Times véleménycikkben osztotta meg kételyeit és hogy már megbánta szavazatát. Beszélgettünk arról, hogy azóta változott-e a véleménye a Trump kormányról és milyen okokat lát…

A haditudósítás etikája - itt az első angol MCC Podcast
A haditudósítás etikája - itt az első angol MCC Podcast
Ebben az epizódban Média Iskolánk vendégoktatója, Julius Strauss újságíró, a The Telegraph korábbi haditudósítója volt a vendégünk.

Julius éveken át tudósította a brit újságot Moszkvából is. Számtalan afrikai és közel-keleti hadszíntér után felhagyott az írással, hogy nem sokra rá Kanadában alapítson grizzly farmot. Itt részt vett egy projektben, amelynek keretében mesterséges intelligenciával működő arcfelismerő szoftver…

A demokrácia kisajátítása
A demokrácia kisajátítása
Mitől lesz, s lehet-e egyáltalán különutas egy demokrácia? Van-e a jogállamiságnak általánosan elfogadott mércéje, és ha igen, akkor az csak a liberális demokráciák modellje lehet? Gallai Sándor írása.

A modern politikatudomány elfogult a demokrácia iránt. Elfogultsága érthető, hiszen maga is a demokrácia szülötte, műveléséhez, a kutatói és akadémiai szabadsághoz pedig csak a demokráciákban biztosítottak a feltételek. A II. világháború utáni időszakban a nyugati demokráciák egyszerre tudták…

A nagy kérdés: mi lett volna, ha? A befektetési bankár szemével
A nagy kérdés: mi lett volna, ha? A befektetési bankár szemével
Néha megéri befektetőként is hátratekinteni és eljátszani azzal a gondolattal, hogy mi lett volna, ha…?! Nem feltétlenül azért, mert időtálló következéseket vonhatunk le a jövőre vonatkozóan, hanem azért, hogy a realitásérzékünket fejlesszük, a bench

Befektetési bankár koromban volt egy kollégám, aki naponta kétszer megnézte a piacok állását, és azt követően ilyen típusú elemzésekkel jellemezte a kialakult helyzetet: „Ha vettem volna 10 millió Matávot múlt héten, már plusz 100 millióban lennék!”, „Ha hónap elején beshortoltam volna durván a…

Kitört az etióp polgárháború - Milliók hagyjahatják el az országot?
Kitört az etióp polgárháború - Milliók hagyjahatják el az országot?
Elindult az MCC új geopolitikai podcastje, a GeoPod! Elsőként Marsai Viktor Afrika-szakértővel beszélgetünk a nemrég eszkalálódott etióp polgárháborús helyzetről.

Az elmúlt hetekben az amerikai elnökválasztás mellett Etiópia került a világ címlapjaira, ahol most már biztos: kitört a polgárháború. Némi várakozás után végleg beleállt a többek között etnikai alapú konfliktusba az ország tavaly még Nobel-békedíjjal kitüntetett miniszterelnöke, Abij Ahmed. Mi…

"Grizzlymátrix": Minden medve egyforma?
"Grizzlymátrix": Minden medve egyforma?
Egy grizzlymedvékről készült videókat és arcfelismerő technológiát alkalmazó Brit Columbia-i projekt áttörést jelenthet a medvékkel kapcsolatos kutatásokban. Julius Strauss vendégoktatónk írása.

Van egy probléma, amely évtizedek óta kihívást jelent a medvebiológusok számára: az égegyadta világon mégis hogyan különböztessünk meg két grizzly medvét? Szinte mindegyiknek megvan az a jellegzetes edény alakú orra, a nyakán található púp hatalmas ásóizmokkal, és hosszú, hajlított karmok, amelyek…

süti beállítások módosítása